Milan Blšťák

Studia: ČVUT FEL – obor mikroelektronika

Zaměstnání: firma Macroworld, obor počítačové grafiky a velkoformátových tisků.

Specializace na makrofotografii: od roku 1997

Autorské výstavy: 67 v letech 1998 – 2018 (kolekce „Svět jako MAKRO I – VIII“)

Ocenění: v roce 2000 v Czech Press Photo v kategorii „Příroda a životní prostředí“.

Do roku 2010 jsem fotil makrozáběry pouze na profesionální diapozitivy. S příchodem nových snímačů a technologií jsem začal pozvolna testovat a přecházet i na digitální techniku. Specializuji se na makrozáběry vody ve všech skupenstvích (rosa, kapky deště, ale i ledové krystaly nebo námraza) ve velkém zvětšení – až 6:1. Výstavní fotografie jsou prezentovány v rozměrech 50 x 75 cm až 100 x 150 cm, kde nejvíc vynikne velké zvětšení detailů a preciznost provedení. Rámované fotoobrazy našly své místo ve stovkách soukromých i firemních interiérů a jsou oblíbené pro svou čistotu a přirozenou energii, kterou vyzařují. Všechny záběry jsou totiž pořízeny ve volné přírodě a jsou zpracovávány a prezentovány bez zásadních úprav a retuší.

Autor

Zásadní přelom v mém do té doby "běžném focení" přišel v roce 1996, kdy se mi na Silvestra 31. prosince 1996 podařilo vyfotit první makrozáběr. Na zmrzlých svazích Nízkých Tater jsem při výstupu na Královu Holu našel ledové krystaly prosvícené sluncem a zůstal u nich fascinovaně fotit skoro 40 minut - až mi málem umrzly prsty. A když jsem potom na vyvolaných diapozitivech našel, že se tenhle záběr opravdu povedl, věděl jsem, že se pro mě otevírá nový svět.

Začal jsem makrozáběry cíleně vyhledávat, vymýšlet metody, jak je nafotit a zvětšovat na výstavy. A tomuto koníčku jsem věrný dodnes. Změnila se sice postupně technika a vybavení, ale filosofie a způsob focení zůstává těch 20 let pořád stejný od roku 1996. Moje makrofotografie jsou čistě přírodní, focené většinou brzo ráno na orosených loukách nebo ojíněných a zamrzlých potocích ...všude tam, kam ještě nestačila vstoupit lidská noha. Od roku 2010 jsem přešel od diapozitivů na digitální techniku, ale způsob práce pořád zachovávám.

Zrealizoval jsem 64 autorských výstav makrofotografií, vydal přes deset nástěných kalendářů a knihu o příbězích makrofotografie. Rámované makroobrazy nabízím do soukromých i firemních interiérů. Jsou oblíbené pro svou čistotu a přirozenou energii, kterou vyzařují.

Výstavy

Od roku 1998 do současnosti jsem zrealizoval 67 autorských výstav. Ta první byla na podzim 1998 v Praze na Staroměstském náměstí v galerii Café Milena. Dvacet šest makrofotografií jako test ..co na to lidé řeknou? Bude se jim to líbit? Líbilo.

A tak následovaly další - větší i menší, v Čechách i pár ve světě.

Vždy, když jsem dokončil novou kolekci a našel sílu a finance na její představení na velké výstavě. Ta pak v různých obměnách putovala dál. Jednotlivé kolekce "Svět jako MAKRO I - VIII" vznikaly vždy v průběhu cca 3-4 let a momentálně jsou v přípravě nové záběry kolekce s číslem IX.

Výstavy jsou jeden z důvodů proč mám makrofotografii tak rád. Na nich totiž slyším a hlavně čtu na anketních lístcích skutečné reakce lidí na tenhle můj zvláštní svět. A mě pořád baví, že ho můžu díky obrazům zprostředkovat dál ….

Časopisy, články

První článek o mojí makrofotografii vyšel v roce 1999 v magazínu MF Dnes. Články, rozhovory, titulní stránky se objevují průběžně v časopisech různých kategorii i zaměření (Fotografie, Vesmír, Digifoto, HSW Inko, Travel Life, APFO, PhotoLife atd…)

Reference

Nikon, MERO, FANY, IZOLPRAG, ICZ, FANY, Servodata, Transgaz, Česká spořitelna, KB, Asociace TOM, KN Ústí n/Labem, Krajská zdravotní, Česká rafinerská, Lesy ČR, Pražská plynárenská,