Milan Blšťák

Studia: ČVUT FEL – obor mikroelektronika

Zaměstnání: firma Macroworld, obor počítačové grafiky a velkoformátových tisků.

Specializace na makrofotografii: od roku 1997

Výstavy: Zatím šedesátosm autorských výstav v letech 1998 – 2018 (kolekce „Svět jako MAKRO I – VIII“)

Ocenění: v roce 2000 v Czech Press Photo v kategorii „Příroda a životní prostředí“.

Autor

Zásadní přelom v mém do té doby "běžném focení" přišel v roce 1997, kdy se mi na Silvestra podařilo vyfotit na diapozitiv první makrozáběr. Na zmrzlých svazích Nízkých Tater jsem při výstupu na Královu Holu našel ledové krystaly prosvícené sluncem a zůstal se u nich fascinovaně "válet" a fotit skoro 30 minut - až mi málem umrzly prsty. A když jsem potom na vyvolaných diácích našel, že tenhle záběr opravdu povedl, věděl jsem, že se pro mě otevřel nový svět.

Začal jsem makrozáběry cíleně vyhledávat, vymýšlet metody, jak je nafotit a zvětšovat na výstavy. A tomuto koníčku jsem věrný dodnes. Změnila se sice postupně technika a vybavení, ale filosofie a způsob focení zůstává těch 20 let pořád stejný od roku 1996. Moje makrofotografie jsou čistě přírodní, focené většinou brzo ráno na orosených loukách nebo ojíněných a zamrzlých potocích ...všude tam, kam ještě nestačila vstoupit lidská noha. Od roku 2010 jsem přešel od diapozitivů na digitální techniku, ale způsob práce pořád zachovávám.

Zrealizoval jsem zatím 68 autorských výstav makrofotografií, prezentoval 8 ucelených kolekcí s cyklu "SVĚT JAKO MAKRO", vydal přes dvě desítky nástěných kalendářů a knihu o příbězích makrofotografie.

Ale to úplně nejdůležitější je, že mě makrofotka pořád strašně baví! Focení je pro mě stále víc "ÚLET" mimo civilizovaný svět, kde sbírám nejen nádherné motivy, ale i energii do života ...

Výstavy

Od roku 1998 do současnosti jsem zrealizoval 68 výstav. Ta první byla na podzim 1998 v Praze na Staroměstském náměstí v galerii Café Milena. Dvacet šest makrofotografií jako test ..co na to lidé řeknou? Bude se jim to líbit? A líbilo, což pro mě bylo skvělé! A tak následovaly další - větší i menší, v Čechách i pár ve světě.

Dokončení každé nové kolekce provázela vždy velká výstava a její další putování. Nazval jsem je už od první "Svět jako MAKRO I - VIII" vznikaly vždy v průběhu cca 3-4 let. Teď je právě v přípravě nová výstava kolekce s číslem "Svět jako MAKRO IX".

Výstavy jsou jeden z důvodů proč mám makrofotografii tak rád. Na nich totiž slyším a hlavně čtu na anketních lístcích skutečné reakce lidí na tenhle můj zvláštní svět. A pořád mě hrozně baví nechat se při focení unášet fantazií a zprostředkovávat tuhle miniaturní krásu dál ….

Časopisy, články

První článek o mojí makrofotografii vyšel v roce 1999 v magazínu MF Dnes. Články, rozhovory, titulní stránky se objevují průběžně v časopisech různých kategorii i zaměření (Fotografie, Vesmír, Digifoto, HSW Inko, Travel Life, APFO, PhotoLife atd…)

Reference

Nikon, MERO, FANY, IZOLPRAG, ICZ, FANY, Servodata, Transgaz, Česká spořitelna, KB, Asociace TOM, KN Ústí n/Labem, Krajská zdravotní, Česká rafinerská, Lesy ČR, Pražská plynárenská,